Witamy na stronie Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego
1970-01-01 01:00
Misją Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie jest zapewnienie każdemu pacjentowi kompleksowej opieki zdrowotnej na wysokim poziomie jakości przy zastosowaniu skutecznych metod diagnostycznych i terapeutycznych oraz efektywnym wykorzystaniu zasobów Szpitala.
-
Akcja "Zdrowooczni": okulistyczny patrol w szkołach
Lekarze z Oddziału Okulistycznego naszego Szpitala wyruszają z prelekcjami do szkół podstawowych. Radzą m.in. jak gapić się w ekran komputera lub smartfona i zostać przy tym "zdrowoocznym". Na pomysł patroli okulistycznych wpadli radni gmin Kocmyrzów, Luborzyca i Skrzeczówic. - Ubiegłoroczna akcja ZDROWOŻERCY - pokazała dzieciom ile sztucznych dodatków można znaleźć w codziennych posiłkach i smakołykach.
W tym roku chcemy poruszyć równie ważny problem krótkowzroczności u dzieci. Okuliści biją na alarm, że obecnie można tą wadę nazywać epidemią - mówi Katarzyna Konewecka-Hołuj, jedna z pomysłodawców.Start okulistycznych patroli już 23 kwietnia! Okuliści zdradzą i nauczą dzieci jak można dbać o oczy aby były jak najdłużej naszym oknem na świat!
-
Prosimy o głosy na windę
Wystartowała kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego. Na razie trwa weryfikacja projektów. Mamy nadzieję, że projekt "Winda dla chorych" przebrnie przez formalne sito i zakwalifikuje się do projektów BO 2018. prosze trzymac kciuki i w okresie od 16 do 30 czerwca oddać głos na "Windę".
Szpital im. Żeromskiego jest jedynym szpitalem w Krakowie, który nie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych i pacjentów z urazami nóg. Muszą oni pokonywać schody, żeby trafić na pierwsze piętro, gdzie mieszczą się oddziały i pracownie diagnostyczne.
Widok skaczących po schodach ludzi na jednej nodze jest absurdalny i smutny. Chcemy to zmienić. Prosimy wszystkich mieszkańców o pomoc i głos! -
Schron pod szpitalem - wkrótce otwarty dla turystów
Proszę odliczać dni do otwarcia schronu pod naszym Szpitalem. Członkowie Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Rawelin" rozpoczęli prace porządkowe i adaptacyjne. Plan optymistyczny, że pierwsze grupy zwiedzą podziemia "Żeromskiego" już w maju.
Na mapie krakowskich schronów, ten pod szpitalem Żeromskiego był szczególny. – Stanowił punkt pomocy medycznej, w którym zlokalizowano sale operacyjne, aptekę oraz nawet pomieszczenie dla ,,zaszokowanych”, jak w tym wypadku nazwano chorych psychicznie – wyjaśnił Tomasz Mierzwa. W odróżnieniu od schronów znanych z amerykańskich filmów, tutaj każdy pacjent mógł przebywać maksymalnie 3 dni. Potem był przerzucany do innej placówki szpitalnej, albo transportowany do pozostałych schronów. Podziemny szpital w wielu miejscach wygląda, jakby czas się w nim zatrzymał. Na magazynowych półkach wciąż można znaleźć mundury zlikwidowanej w 1973 roku ,,Powszechnej Samoobrony”, a w aptece wciąż są szczelnie zalakowane buteleczki z krwią.
-
Dr n. med. Paweł Skowronek prelegentem na III Forum Seniorów w Krakowie
III Forum Seniora pod patronatem Marszałka Małopolski oraz Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyło się 17 kwietnia 2018 r. w Auditorium Maximum UJ.Podczas tegorocznego Forum tematem przewodnim było „Zdrowie seniora. Bez bólu do zdrowia. Najnowsze osiągnięcia medycyny.” Jednym w prelegentów był nasz lekarz - dr n. med. Paweł Skowronek . Wygłosił wykład o metodach leczenia narządów ruchu. -
O boreliozie- w RMF FM
O tym, że nie każdy kleszcze może wywołac boreliozę - mówiła w radiu RMF FM w trakcie dyżuru online - lek.med. Lidia Stopyra, szefowa pododdziału dziecięcego Oddziału Obserwacyjno- Zakaźnego.
Poniżej fragmenty wydań Faktów RMF FM:
-
Pierwszy położny w Polsce pracuje w "Żeromskim"
Grzegorz Chajdaś w "Żeromskim" pracuje już 25 lat pierwszy położny . Jest pierwszym mężczyzną w historii polskiego położnictwa, który zdecydował się towarzyszyć kobietom w cudzie narodzin. W Polsce jest 71położników spośród 37 tys. położnych.
-
Szpital Przyjazny Dziecku
Nasz Szpital w dniach 24-24 marca 2018 roku po raz kolejny przeszedł pozytywnie reocenę tytułu Szpital Przyjazny Dziecku. Nasze Panie Pielęgniarki i Położne wraz z Lekarzami z oddziałów: Ginekologiczno Położniczego, Noworodków, Pediatrycznego oraz Obserwacyjno- Zakaźnego dołożyli wszelkich starań, aby utrzymać ten tytuł. Personel Szpitala bierze na siebie odpowiedzialność za utrzymanie standardów Szpitala Przyjaznego Dziecku i stałego doskonalenia form opieki okołoporodowej. Zdobycie tytułu nie jest jednorazowym wysiłkiem. Zgodnie z decyzją Zarządu Głównego Komitetu Upowszechniana Karmienia Piersią z dnia 4.12.2003 tytuł jest przyznawany na 5 lat. Po tym okresie, aby utrzymać tytuł należy poddać się reocenie.
-
Zaczytani zarażają w szpitalu czytaniem
Fundacja "Zaczytani" rozpoczęła swoje biblioteczne patrole w naszym Szpitalu. Mali pacjenci zostali zadowoleni, ich rodzice też. Dziękujemy za wspaniałe wsparcie, za wypędzenie nudy ze szpitalnych sal i "świeży oddech", który jest wręcz niezbędny w czasie choroby- zwłaszcza dzieciom.
Patrole będą systematyczne, "Zaczytani" będą zarażać czytaniem co tydzień!
-
Zrób bezpłatną cytologię
Już w najbliższy wtorek 24 kwietnia br. zapraszamy wszystkie krakowianki w wieku 25-59 lat na bezpłatne badanie cytologiczne.
Bezstresowo, bez kolejek, bez wcześniejszej rejestracji badamy panie w godz. 12.00 -15.00. Zgłosić się należy do poradni ginekologicznej w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie (os. Na Skarpie 66, 31-913 Kraków).Cytologię wykonujemy za darmo i bez skierowania w ramach populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Kwalifikują się do niego panie, które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat, są ubezpieczone w NFZ i spełniają kryteria wiekowe: 25- 59 lat.Na badanie zgłaszać się należy z dowodem osobistym.Wszelkie szczegóły pod nr tel. 12 622 94 17 (nasi pracownicy odpowiedzą na każde pytanie w godz. 8-13)
-
"Praktycy Praktykom:edycja pielęgniarsko-położnicza"
Organizujemy pierwszą w Krakowie konferencję zaadresowaną do Pielęgniarek i Położnych. Tematy przygotowane przez nasz fachowy personel pielęgniarko-położniczy są praktyczne, oparte na doświadczeniu i przemyślane w taki sposób, by były pomocne dla pielęgniarek i położnych środowiskowych, pracowników przychodni POZ w ich codziennje pracy. Stawiamy na wymianę doświadczeń pomiędzy lecznictwem szpitalnym a ambulatoryjnym, stąd nasz pomysł na zorganizowanie konferencji.
-
Jak smog wpływa na zdrowie naszych dzieci
Znamy wstępne wyniki pilotażowego projektu, w ramach którego lekarze z Oddziału Pediatrycznego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie badają stężenie tlenku azotu w wydychanym powietrzu u uczniów szkół podstawowych. W pierwszym etapie badania podwyższone wartości stwierdzono u 953 dzieci spośród zbadanych 5,5 tys. Oznacza to, że 17,4 % uczniów w trakcie testów miało podwyższone wartości mogące świadczyć o zmianach zapalnych w drogach oddechowych. W maju br., gdy stężenie pyłów będzie w normie, pediatrzy rozpoczną drugi etap projektu, które pomoże im odpowiedzieć na pytanie nurtujące wielu z nas: jaki wpływ ma smog na zdrowie naszych dzieci. To pierwsze badania przeprowadzane na taką skalę w Polsce, w tak dużej populacji, gdyż testom poddano 5,5 tysiąca trzecioklasistów! Projekt jest częścią kampanii edukacyjno-informacyjnej Urzędu Miasta Krakowa „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze”.
-
Organizujemy konferencję dla lekarzy POZ
Nasz Szpital po raz kolejny organizuje konferencję dla lekarzy pierwszego kontaktu z Krakowa i okolic. Tym razem chcemy porozmawiać o dzieciach.
6 czerwca 2018 r., godz. 17.30-19.30, Teatr Ludowy w Krakowie
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Udział w konferencji jest bezpłatny.
W razie pytań i szczegółów prosimy o kontakt pod nr tel. 12 622 92 47 lub 507 323 897
-
Pitniki w poradniach
Dobra woda prosto z kranu dla pacjentów krakowskich szpitali! Pierwsze pitniki w ramach pilotażu Wodociągi Miasta Krakowa zamontuje juz wkrótce w naszym Szpitalu.
Napić się będzie można w poczekalniach przy poradniach specjalistycznych .
-
Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego
Szpital startuje z realizacją nowego projektu. Zaczynamy nową serię badań kolonoskopowych w ramach Programu Profilaktyki Raka Jelita Grubego u Osób po 50 Roku Życia i z Grup Podwyższonego Ryzyka. Otrzymaliśmy na ten cel dofinansowanie z funduszy unijnych..
Nasi lekarze będą nie tylko leczyć i badać, ale i edukować. W ciągu dwóch najbliższych lat zorganizujemy ponad 20 spotkań poza Szpitalem, podczas których nasi specjaliści wyjaśnią pacjentom dlaczego kolonoskopia jest tak ważna, rozwieją wszelkie wątpliwości, lęki, wytłumaczą na czym polega badanie i dokładnie opowiedzą o profilaktyce raka jelita grubego.
W ramach Programu Profilaktyki wykonujemy bezpłatną kolonoskopię.
Pacjent może liczyć na znieczulenie - przy braku przeciwskazań lekarskich.
W ramach Programu zwracamy Pacjentowi pieniądze za przejazd na badania i z powrotem.
Jeśli Pacjent opiekuje się osobą niesamodzielną, to w czasie badań zapewniamy opiekę nad taką osobą w domu. Opieka jest bezpłatna.
-
Miłe słowa dla lekarzy i pielęgniarek II Oddziału Chorób Wewnętrznych i Kardiologii
-
Najlepsza położna w Polsce pracuje w "Żeromskim"
Kto jeszcze nie zna Moniki Wójcik, niech lepiej zapamięta to nazwisko. Jest to najlepsza położna w Polsce! Pracuje w "Żeromskim" na Oddziale Neonatologicznym i wie wszystko o tym jak pomóc świeżo upieczonej mamie i jej maluszkowi.
Cieszymy się razem z Moniką z wygranej, gratulujemy i zapraszamy do lektury o "Położnej na medal" w "Krakow.pl".
-
Nowy sprzęt na SORze za unijne pieniądze
Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego rozpoczyna realizację projektu unijnego pn.: „Doposażenie w sprzęt medyczny oraz infrastrukturę informatyczną ze szczególnym uwzględnieniem obszaru stanowisk wstępnej intensywnej terapii Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie”. To już drugi projekt unijny dot. SOR-u w roku 2017!
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 w ramach działania 9.1. Infrastruktura ratownictwa medycznego oś priorytetowa IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia.
-
Porady dla seniorów
Lekarze i pielęgniarki z "Żeromskiego" udzielali porad dla seniorów podczas Dnia Seniora w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunalnym przy ul.Brożka.
-
Wolontariat św. Eliasza pomaga osobom bez krtani
Dzięki cennej pomocy Wolontariuszy św. Eliasza w Krakowie udało się nam wydać poradnik dla pacjentów po operacji całkowitego usunięcia krtani. Cieszymy się, że możemy wesprzeć chorych na raka krtani przed zabiegiem( i po) wskazówkami, praktycznymi poradami, ćwiczeniami, wiedzą.