Ladowanie zdjec

Schron pod szpitalem - wkrótce otwarty dla turystów

2018-04-19 11:10
Proszę odliczać dni do otwarcia schronu pod naszym Szpitalem. Członkowie Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Rawelin" rozpoczęli prace porządkowe i adaptacyjne. Plan optymistyczny, że pierwsze grupy zwiedzą podziemia "Żeromskiego" już w maju.
 
Na mapie krakowskich schronów, ten pod szpitalem Żeromskiego był szczególny. – Stanowił punkt pomocy medycznej, w którym zlokalizowano sale operacyjne, aptekę oraz nawet pomieszczenie dla ,,zaszokowanych”, jak w tym wypadku nazwano chorych psychicznie – wyjaśnił Tomasz Mierzwa. W odróżnieniu od schronów znanych z amerykańskich filmów, tutaj każdy pacjent mógł przebywać maksymalnie 3 dni. Potem był przerzucany do innej placówki szpitalnej, albo transportowany do pozostałych schronów. Podziemny szpital w wielu miejscach wygląda, jakby czas się w nim zatrzymał. Na magazynowych półkach wciąż można znaleźć mundury zlikwidowanej w 1973 roku ,,Powszechnej Samoobrony”, a w aptece wciąż są szczelnie zalakowane buteleczki z krwią.
 
Wszelkie informacje o wycieczkach można uzyskać dzwoniąc  na nr tel.  507 006 617 505 422 007 lub pisząc na rawelin@rawelin.org.pl

  

CMS by Quick.Cms