Ladowanie zdjec

Operacja-szpitalne pole bitwy

2015-09-23 23:35

Ciekawy fotoreportaż z bloku operacyjnego w naszym Szpitalu ukazał się w  "Gazecie Krakowskiej". Autor zdjęć: Joanna Urbaniec. Nie zawsze i nie wszędzie fotoreporterzy są chętnie wpuszczani do "serca" szpitala. Zdecydowaliśmy się na współpracę, a jej efekty można zobaczyć na łamach dziennika oraz stronie internetowej: www.gazetakrakowska.pl.

Czytelnicy mieli okazję dowiedzieć się m.in., że  w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie odbywa się 30 zabiegów dziennie i ponad 6,5 tys. rocznie. W ciągu jednego dnia pracy lekarze ubierają 240 par butów, 500 jednorazowych czapek i masek oraz 200 bluz i spodni. To nie wszystko: Zabiegi drobne trwają ok. 15-20 min. Te onkologiczne są skomplikowane i dłuższe, chirurdzy spędzają na sali operacyjnej po kilka godzin. Jeden z rekordowych zabiegów rozpoczął się o godz.8 i skończył po godz.15.

A także kilka faktów i mitów o stawie kolanowym:. Ortopedzi żartują, że Panu Bogu nie udała się starość i staw kolanowy. Alloplastyka stawu kolanowego  polega na wymianie powierzchni stawowych kolana na sztuczne. Lekarze podczas tego zabiegu wykorzystują 3 -4 skrzynki narzędzi. Alloplastyka musi odbywać się w warunkach najwyższej sterylności, by nie doszło do stanu zapalnego kości. W amerykańskich klinikach lekarze wykonują takie zabiegi w specjalnych hełmach i maskach tlenowych. 

Fot. Joanna Urbaniec. 

CMS by Quick.Cms