Ladowanie zdjec

O Nas

2015-07-14 13:40

Do tej pory w Krakowie nie istniała żadna instytucja zrzeszająca i wspierająca ludzi dotkniętych chorobą nowotworową krtani. Stąd pojawiła się idea utworzenia Krakowskiego Stowarzyszenia Laryngektomowanych im ks. prof. Józefa Tischnera przy Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Chorzy po zabiegu przestają mówić, tracą powonienie, nie mogą oddychać przez nos ani usta, lecz za pomocą otworu wprowadzającego powietrze bezpośrednio z szyi do tchawicy. Niestety często zdarza się, że osoby po takich operacjach są odrzucane przez rodziny i przyjaciół, zostają sami ze swoją chorobą. Dlatego głównym celem działania Stowarzyszenia jest pomoc logopedyczna  laryngektomowanym m.in. poprzez prowadzenie nauki mowy zastępczej (przełykowej).

Od czerwca 2012 regularnie, w każdą sobotę o godz. 10 spotykają się osoby po operacji krtani oraz ich rodziny. Miejsce spotkań – Poradnia Laryngologiczna w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Nie tylko uczymy mowy przełykowej, ale także staramy się zintegrować środowisko. Porad medycznych oraz wskazówek pielęgniarskich dotyczących postępowania po operacji krtani.udziela lek. med. Piotr Morawski, laryngolog  i pomysłodawca Stowarzyszenia.  Naukę mowy prowadzą osoby, które są po operacji krtani oraz logopedzi w ramach wolontariatu. 

Możemy już się pochwalić sukcesami, nasi „Uczniowie” świetnie sobie radzą z mową przełykową.

 

 


 

CMS by Quick.Cms