Ladowanie zdjec

Dr Kazimierz Makoś - "Samarytaninem Roku"

2016-04-12 13:44
Dr n. med. Kazimierz Makoś - ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych I w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie został jednym z laureatów ogólnopolskiego plebiscytu "Samarytanin Roku". Statuetki przyznano po raz dwunasty osobom, które bezinteresownie pomagają ubogim, chorym i niepełnosprawnym. Pomysłodawcą plebiscytu jest o. Stanisław Wysocki, założyciel wolontariatu św. Eliasza w Krakowie. Gala odbyła się w auli JP2 w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
 
Dr  n. med.Kazimierz Makoś przepracował w "Żeromskim" ponad trzydzieści lat. To nauczyciel wielu pokoleń lekarzy, pokazujący jak z godnością i szacunkiem dla pacjenta należy leczyć chorych i jak zaangażowanie osobiste oraz własne serce należy w to wkładać. Z wielką empatią. Rozumie lęki i potrzeby chorych, zawsze jest dostępny dla ich rodzin. Gdy na oddział trafi osoba uboga, bezdomna, osobiście zajmuje się tym, by znaleźć dla niej ubrania, obuwie, pościel, jedzenie- które wystarczy przynajmniej na kilka dni po wyjściu ze szpitala. Odnajduje odpowiednie słowa, gdy trzeba dodać otuchy, ale też potrafi odważnie i szczerze powiedzieć krewnym, że śmierć pacjenta jest nieunikniona. Nie zgadza się na uporczywe leczenie za wszelką cenę. 
Jest przekonany, że sumienna praca lekarza to obowiązek, służba, a nie godny opisania czyn bohaterski.
Statuetki Miłosiernego Samarytanina przyznawane są w dwóch kategoriach: pracownik służby zdrowia i osoba pomagająca z potrzeby serca.

 

 

  

CMS by Quick.Cms